Loading

Wyjątkowość jednego z najwspanialszych cudów świata – Wielkiego Muru Chińskiego – polega na tym, ze jest jedyną budowla wzniesioną przez człowieka widzianą z kosmosu (choć nie gołym okiem). Mur stal się symbolem izolacji Chin od reszty państw, miał strzec tajemnic wynalazków chińskich i bronić przed atakami.

W rzeczywistości był fragmentem całego systemu obrony granic. Składał się on z wałów ziemnych, fortyfikacji, przeszkód naturalnych i muru. Mur zaczęto budować w III w. p.n.e., ale właściwą formę przybrał dopiero w wieku XIV. Ciągnął się od północnych Chin do Środkowych. Faktycznie strzegł bezpieczeństwa handlu na Jedwabnym Szlaku. W XVII w. stracił swoje znaczenie.

Zwiedzanie Wielkiego Muru Chińskiego

Mur ma u dołu szerokość 6,5 m, u góry 5,5 m, wysokość 9 m. Fundamenty muru są kamienne, a reszta wykonana jest z cegły. Przy jego budowie zatrudniano setki tysięcy ludzi, z których tysiące straciło życie. Podobno zmarłych przy budowie robotników zamurowywano w murze. Przy budowie wykorzystywano materiały znajdujące się w najbliższej okolicy. O trudności przedsięwzięcia może świadczyć fakt, że mur w dużej części przebiegał przez rejony górzyste. Z samolotu wygląda jak wijący się wąż.

Wewnętrzną część muru stanowią równe chodniki z kilku warstw cegieł. Po nim mogły maszerować kolumny 10 żołnierzy pieszych lub 6 konnych w szeregu. Na długości całego muru rozmieszczone były otwory strzelnicze, a co 250 m dwukondygnacyjne wieże alarmowo-obserwacyjne. Podobno opracowano specjalny system znaków dymnych i ogniowych informujący o ilości zbliżającego się wroga. Taki sygnał przekazywany był momentalnie na odległość tysięcy kilometrów.

Jak dziś ma się mur?

Niestety obecnie Wielki Mur stopniowo niszczeje. Nie pomogło mu w tym nawet umieszczenie na liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego, ani na liście 7 nowych cudów świata. Mur jest zaniedbany przede wszystkim przez władze chińskie, które jego restaurację zrzuciły na barki powiatów (są biedne). Do jego niszczenia przyczyniają się także warunki atmosferyczne, chińscy chłopi, którzy go rozbierają, by budować własne domy oraz turyści, którzy nie przestrzegają zakazów i wdrapują się na nieodrestaurowane części powodując ich dewastację.

Warto przeczytać -> 10 niesamowitych faktów o murze Chińskim

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top