Loading

Najpopularniejszy zabytek w Indiach

Tadż Mahal to świątynia-mauzoleum znajdujące się w Agrze oddalonej o 200 km od Delhi. Jest najczęściej odwiedzanym przez turystów zabytkiem na terenie Indii. Często nazywany jest także Świątynią Miłości. Właściwie jest to kompleks budowli wybudowanych przez cesarza Szahdżahana na cześć zmarłej żony Mumtaz Mahal. Budowa mauzoleum trwała od 1632 do 1654 r. i zatrudnionych było przy niej ok. 20 tys. robotników. Część główną stanowi mauzoleum wybudowane z białego marmuru i zdobione ornamentami z czarnego, zwieńczone kopułą w kształcie cebuli. W czterech rogach mieszczą się minarety (wieże). Do świątyni prowadzi potężna brama symbolizująca wejście do Raju. Wnętrze mauzoleum zostało ozdobione niezliczoną ilością kamieni szlachetnych i półszlachetnych. Znajdziemy wśród nich diamenty, szafiry, agaty, perły i ozdoby ze złota.

Stawiając tak kosztowną budowlę cesarz zadłużył państwo, ale nie zważał na to, bo dla niego miłość do ukochanej kobiety była najważniejsza.

Legenda powstania Świątyni

Mumtaz Mahal była nie tylko żoną, ale najlepszą kochanką i przyjaciółką. Wszędzie towarzyszyła mężowi. Urodziła mu 14 dzieci. I właśnie po ostatnim porodzie zmarła w wieku 38 lat. Cesarz osiwiał w ciągu jednej nocy. To fakty, a legenda mówi, że Mahal w ostatniej woli nakazała mężowi opiekować się dziećmi, zakazała ponownego ożenku i nakazała wybudować budynek ku jej pamięci. Wszystkie życzenia władca wypełnił. Chciał stworzyć najpiękniejszą budowlę na świecie, by nikt nie poznał sekretów jej powstania, kazał oślepić architekta, a robotnikom obciąć palce. Cesarzowa spoczęła w mauzoleum w złotej trumnie, a w 1667 spoczął obok niej mąż.

Tadż Mahal to symbol pięknej miłości i wierności. W 2007 roku umieszczona została na liście 7 nowych cudów świata i to od niej wielu turystów zaczyna zwiedzanie Indii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top