Loading

Koloseum – wyjątkowy symbol Rzymu

Koloseum czyli Amfiteatr Flawiusza to symbol świetności Rzymu. Został wybudowany w I w. n.e. Ma kształt elipsy, która w najdłuższym odcinku ma 187 m, w najkrótszym 155, a wysokość 48,5 m. Na zewnątrz były cztery kondygnacje (każda w innym porządku architektonicznym), a wewnątrz pięć. Centralny punk stanowiła arena o wymiarach 86 na 54 m, na której odbywały się walki. Widoczna była z każdego punktu obiektu. Pod areną znajdowały się podziemia, w których mieściły się pomieszczenia dla gladiatorów oraz klatki dla zwierząt. Koloseum mogło pomieścić ponad 40 tys. widzów na miejscach siedzących i ponad 10 tys. stojących, którzy mieli do dyspozycji 80 wejść. Specjalne miejsca zarezerwowane były dla cesarz i jego rodziny, senatorów, rycerzy. W czasie deszczu Koloseum nakrywane było olbrzymim płótnem. Niektórzy twierdzą, że Amfiteatr można było opuścić w ciągu 6 minut. Dotyczyło to jednak tylko osób zajmujących dwie najniższe kondygnacje, czyli najbogatszych i piastujących najwyższe stanowiska.

W Koloseum odbywały się igrzyska, czyli walki gladiatorów ze zwierzętami lub pomiędzy gladiatorami. Zawsze jedna strona ponosiła śmierć. Dla wielu Koloseum jest symbolem prześladowania chrześcijan. Tymczasem brak źródeł potwierdzających te fakty. Walki gladiatorów odbywały się do V wieku. W Amfiteatrze rozgrywano także bitwy morskie, wtedy główna arena napełniana była wodą.

Rzymskie Koloseum bardzo ucierpiało podczas trzęsienia ziemi w XIV, kiedy to zawaliła się część jednej ze ścian, a sam obiekt ulegał powolnemu zniszczeniu. Dopiero w poł. XVIII Koloseum stało się symbolem męczeństwa chrześcijan i zaczęło być chronione. Do dziś na turystach robi ogromne wrażenie, zwłaszcza wieczorem, kiedy jest iluminowane.

Koloseum znalazło się na liście 7 nowych cudów świata.

Co jeszcze zobaczyć w Rzymie? Odwiedzając to piękne miasto koniecznie trzeba zwiedzić także piękne bazyliki, termy i oczywiście Watykan, najmniejsze państwo świata.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top