Loading

Statua Chrystusa Zbawiciela w Rio de Janeiro to jeden z siedmiu cudów świata i zarazem drugi najwyższy pomnik Chrystusa na całym globie. Budowla stała się najbardziej rozpoznawalnym symbolem miasta i co roku odwiedzana jest przez tysiące turystów podróżujących do Brazylii.

Statua Chrystusa w Rio – co warto wiedzieć

Statua liczy 30 m wysokości i stoi na 8-metrowym cokole. Zlokalizowana jest na samym szczycie granitowej góry Corcovado, wznoszącej się na 740 m. Co ciekawe 3,5-metrowa głowa Chrystusa waży ponad 35 ton, a odległość od końca jednej ręki do drugiej wynosi aż 28 metrów. Każda z dłoni posiada zaś wagę 9 ton. Pomnik został zaprojektowany przez Pawła Landowskiego, francuskiego rzeźbiarza o polskich korzeniach, a budowa statuy miała miejsce w Paryżu. Po zakończonej pracy rozebraną na części budowlę przetransportowano i ustawiono w aktualnym miejscu.

Statua wyraża dumę z osiągnięcia stulecia niepodległej Brazylii oraz boskie współczucie. Szeroko rozwarte ramiona Chrystusa, górującego nad miastem, obejmują Rio de Janeiro. Pierwszego odsłonięcia pomnika dokonano 12 października 1931 r., zaś ponowne nastąpiło po zainstalowaniu nowego oświetlenia, które włączył papież Paweł VI. Trzeciego odsłonięcia dokonał zaś Jan Paweł II w pięćdziesiątą rocznicę wzniesienia statuy.

Na szczyt Corcovado można dostać się na trzy sposoby: wspinając się po 222 schodach, korzystając z kolejki linowej (uruchomionej już w 1884 r., gdy jeszcze nie było pomnika) lub dzięki ruchomym schodom. Osoby wybierające opcję przejazdu kolejką muszą jednak liczyć się z wysoką ceną transportu (45 BRL, czyli ok. 90 zł).

Pomnik Chrystusa Zbawiciela – symbol Rio de Janeiro

Pomnik Chrystusa Zbawiciela stanowi najpiękniejszą wizytówkę miasta. Ze szczytu malowniczej góry Corcovado roztacza się zaś zapierająca dech w piersiach panorama na całą okolicę. Zielone wzgórza, błękitne jeziora oraz budynki tętniącego życiem 24 h/dobę Rio de Janeiro tworzą niezapomniany krajobraz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top