Loading

Petra – w kręgu kultury antycznej

Antyczna Petra, położona w południowo zachodniej części Jordanii, przyciąga turystów licznymi wydrążonymi w skałach budowlami. Długie i barwne dzieje oraz bogata kultura starożytnego miasta sprawia, iż Petra odwiedzana jest przez pasjonatów historii, którzy pragną podążać jej śladami i odkryć drzemiące w skalnych ścianach tajemnice.

Jak się dostać do Petry? Dzięki uruchomieniu tanich połączeń lotniczych z Warszawy do izraelskiego miasta Ovda, oddalonego ok. 80 km od Ejlatu, który położony jest tuż przy granicy izraelsko-jordańskiej, wycieczki do Petry znajdują się w zasięgu większości turystów. Lądując na lotnisku w Ovdzie, warto zamówić taksówkę lub wybrać się autostopem do Ejlatu a po przekroczeniu granicy przedostać się do Petry taksówką. Osoby pragnące zwiedzić zapierającą dech w piersiach Petrę mogą również pomyśleć o podróży do Izraela, skąd często organizowane są wycieczki do Jordanii.

Historia i popularne atrakcje turystyczne Petry

Pierwsze osady w okolicy Petry zostały założone ok. 7 tys. lat p.n.e., jednak miasto powstało dzięki Nabatejczykom, którzy przybyli na jego tereny w VI w p.n.e. Kupieckie plemię wznosiło Petrę przez ok. 500 lat. W tym czasie w skalnych ścianach wykuto monumentalne grobowce. Doskonała lokalizacja miejscowości na głównych szlakach handlowych, łączących Półwysep Arabski z Morzem Śródziemnym oraz Palmyrą, przyczyniła się do szybkiego rozwoju Petry. Miasto przeszło kilka trzęsień ziemi, zaś Nabatejczycy opuścili je w VI w. n.e. Niedługo później w Petrze osiedlili się Beduini, którzy postanowili utrzymywać miejscowość w tajemnicy. W 1812 r. jej odkrycia dokonał podróżnik Johann Ludwig Burckhardt.

Zwiedzanie Petry warto rozpocząć od słynnego Skarbca (Al-Chazana), czyli królewskiego grobowca, wzniesionego w stylu hellenistycznym. Jego nazwa związana jest z legendą, według której egipski faraon ukrył swój skarb w urnie, znajdującej się w fasadzie budowli. Do Skarbca prowadzi wąski, ciągnący się na 1,5 km kanion Al-Siku. Dużym uznaniem wśród turystów cieszą się także zapierające dech w piersiach Królewskie Grobowce. Wśród najpiękniejszych znajdują się m.in.: grobowiec Sekstiusa Florentinusa z uszkodzoną na skutek erozji głową mitycznej gorgony, grobowiec Urny oraz grobowiec Pałacowy z przepięknie wyrzeźbionymi kolumnami. Przebywając w Petrze, warto również zobaczyć zabytkowy klasztor Al-Dajr, zlokalizowany w górach. Obiekt powstał w III w. p.n.e. i pełnił funkcję mauzoleum, jednak swoją nazwę zawdzięcza faktowi, iż w okresie bizantyjskim wykorzystywano go jako kościół.

Wycieczka do Petry – moc wrażeń dla pasjonatów antycznej historii

Zabytkowa i pełna sekretów Petra urzeka wspaniałymi grobowcami, klasztorem Al-Dajr oraz wąskim i malowniczym kanionem Al-Siku. Osoby zafascynowane bogatą historią starożytną oraz tropiciele przygód i atrakcji z pewnością poczują się tutaj jak w raju.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top