Loading

Ameryka Południowa w trakcie kolonizacji rozpoczętej z końcem XV wieku odkryła przed Europejczykami wiele ciekawych zabytków. Jednym z nich jest właśnie Machu Picchu, miasto usytuowane wysoko w górach, nieznane nam aż do początków XX wieku. Na czym polega fenomen tego miejsca, do którego każdego roku zmierzają tysiące turystów?

Machu Picchu – zwiedzanie metropolii Inków

Miasto usytuowane jest na wysokości 2400 m n.p.m., w centralnej części Peru. Istnieją dwa sposoby na dostanie się na szczyt. Pierwszym jest piesza wycieczka, zorganizowana przez jedną z wielu agencji turystycznych z Cusco, pobliskiej miejscowości. Przeprawa trwa około 4 dni, jej koszt oscyluje w granicach od 7000 do 1000 dolarów. Znacznie szybszą opcją jest podróż koleją. Pociąg odjeżdża z Cusco i dociera na Machu Picchu w ciągu 4 godzin, po drodze można podziwiać wspaniałe widoki.

Architekci odpowiedzialni za budowę miasta, idealnie wkomponowali je w otaczającą przyrodę. Do dzisiaj możemy podziwiać mury obronne sprytnie połączone ze skałami oraz tarasy rozmieszczone jeden pod drugim, na których niegdyś uprawiano owoce i warzywa. Miasto rozmieszczone było na kilku poziomach, połączonych ze sobą z pomocą schodów wykutych w skale. Górna, zachodnia część ruin była niegdyś ośrodkiem kulturalnym, znajdziemy tam ruiny obserwatorium astronomicznego. Na niższych poziomach można podziwiać pozostałości po budynkach mieszkalnych.

Odkąd Machu Picchu odkryto w 1911 roku, nieustannie prowadzono tam badania dotyczące historii miasta. Analiza szczątków pozostawionych w grobowcach sugerowała, że miasto było głównie zamieszkane przez kobiety. Z tego powodu podejrzewano, że był to ośrodek sanktuarium Dziewic Słońca. Jednak dalsze badania, które na nowo podjęto w 2000 roku, udowodniły, że stosunek liczby kobiet i mężczyzn był jednak podobny. Obecnie panuje przekonanie, że miasto pełniło funkcję obserwatorium astronomicznego, co tłumaczyłoby jego usytuowanie wysoko w górach.

Machu Picchu – przydatne informacje

Najwięcej turystów odwiedza Machu Picchu w okresie od czerwca do sierpnia. Wówczas bilet na wycieczkę pieszą czy na kolej lepiej kupić z wyprzedzeniem kilku dni, często bowiem wszystkie są wykupowane. Poza tym, w tym samym czasie na terenie miasta może przebywać zaledwie kilka tysięcy turystów, limit wprowadzono po wpisaniu kompleksu na listę UNESCO. Ruiny otwarte są dla zwiedzających codziennie w godzinach od 6 rano do 17 po południu. Warto wykorzystać ten czas w pełni, spacerując wśród ruin, podziwiając krajobrazy. Przewodnicy, których tam spotkamy, nie mówią po polsku, dlatego, jeśli nie znamy angielskiego, warto poczytać nieco o tym miejscu, dzięki temu lepiej zrozumiemy panującą tam atmosferę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top