Loading

Krzywa wieża w Pizie to jedna z najbardziej znanych budowli na świecie. Rocznie odwiedza ją ponad 10 milionów turystów. Nic dziwnego, gdyż zwiedzanie Włoch nie może się odbyć bez zobaczenia budowli, która nie tylko charakterystycznie odchyla się od pionu, ale ponadto ma ciekawą historię, która sięga już wielu setek lat.

Krzywa Wieża – symbol Pizy

Pole cudów, czyli Campo dei Miracoli to jeden z głównych punktów Pizy – niewielkiego miasteczka Toskanii w środkowych Włoszech. To właśnie tutaj znajduje się najsłynniejsza na świecie wieża. Krzywa wieża w Pizie jest dzwonnicą katedralną i należy do zabudowań w stylu romańskim. Początki tej budowli sięgają już 1173 roku, i już w tym momencie stała się sławna, bo to właśnie już w XII wieku cała konstrukcja zaczęła się przechylać.

Wieża w Pizie została zbudowana na planie okręgu i posiada osiem kondygnacji. Środkowe piętro pełne jest ażurowych galeryjek. O wyjątkowości konstrukcji świadczy jednak przede wszystkim charakterystyczne odchylenie od pionu, które wynosi aż 4,5 metra przy wysokości 55 metrów. Dzięki przeprowadzonym pracom konserwatorskim turyści mogą zwiedzać to wyjątkowe miejsce. W budynku może przebywać jednak maksymalnie 30 osób. Nie każdy zdaje sobie także sprawę, że wieża stanowi zaledwie jeden z czterech budynków całego kompleksu. Pozostałe z nich to katedra, baptysterium oraz cmentarz Camposanto. Na obszarze katedralnym znajdują się jednak nie tylko średniowieczne zabytki, ale również Muzeum Sinopie oraz Muzeum Katedralne.

Charakterystyczny wygląd wieży ma bogatą historię. Wszystko zaczęło się niedługo po wzniesieniu budowli. Wieżę usytuowano na podmokłym, gliniastym gruncie, a to sprawiło, że konstrukcja nie stała stabilnie. Na przestrzeni lat konstruktorzy próbowali korygować przechylenie wieży, wydłużając kolumny po jednej stronie. W XIII wieku jednak budowę wstrzymano. Dopiero w połowie XIV wieku dobudowano ostatnie piętro, na którym umieszczono dzwony. Pierwsze próby powstrzymania przechylania się wieży podjęto w XIX wieku, jednak nie zakończyły się one powodzeniem. Niedługo potem trzeba było zamknąć budowlę dla zwiedzających i podjęto bardziej stanowcze środki zapobiegające odchylaniu się wieży. Ponownie otwarta dla turystów wieża została dopiero w 2001 roku.

Popularne miejsce pielgrzymek turystów

Piza przyciąga turystów budynkami z bogata historią. Nikt, kto znajdzie się w okolicy, nie powinien przegapić możliwości zwiedzenia Krzywej wieży w Pizie. Tym bardziej, że przy okazji można zobaczyć jeszcze wiele innych miejsc znajdujących się na placu. W odpowiedzi na potrzeby turystów dostępne są nawet oferty umożliwiające zwiedzanie bez kolejki czy w wybranej przez siebie godzinie oraz w lepszej cenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top